Podsumowanie roku 2022 i czasu kolędy

Teren naszej parafii w roku 2022 zamieszkuje ok. 5000 osób, co nie jest równe z liczbą parafian, których jest na pewno mniej /liczą się faktycznie zamieszkali a nie zameldowani/.

W Mszy św. niedzielnej uczestniczyło co niedzielę trochę powyżej 1000 osób, czyli 20 % mieszkańców.

Komunii św. rozdaliśmy w minionym roku ok 50.000 (statystycznie ok. 75 % z uczestniczących w Mszy św. przyjmuje Komunie św.).

Średnia wieku w naszej parafii jest wysoka: połowa z nas to emeryci, stąd następująca liczba udzielanych sakramentów:

Chrztów było 12 (w tym 3 spoza)     2020 – 27      2021 – 23     

Zmarły 54 osoby              2020 – 61      2021 – 67 /we wszystkich latach istnienia parafii liczba zgonów przewyższała liczbę narodzin-chrztów/

I Komunia św. 49 dzieci (2 grupy), podobnie w poprzednich latach

Bierzmowanie 25 osób      2020-11     2021-15

Małżeństwo: 4 śluby u nas w kościele + 5 poza (zapowiedzi 9)

2020 – 8 (zap. 10) 2021 – 2 (zap. 17)  

Chorzy i starsi mieszkańcy: co miesiąc w 1 piątki miesiąca odwiedzamy z szafarzami ok. 13 osób starszych lub chorych, a co tydzień Nadzwyczajni Szafarze Komunii Św. zanoszą Komunię do ok. 10 osób.

Najważniejszą sprawę jaką wspaniale przeżyliśmy w 2022 r. to Jubileusz 10-lecia naszej wspólnoty i różne wydarzenia z tym związane:

  • rekolekcje wielkopostne
  • msza św. jubileuszowa z zaproszonymi gośćmi pod przewodnictwem ks. biskupa
  • ustanowienie rad parafialnych (duszpasterskiej i ekonomicznej)
  • dziękczynna pielgrzymka do Częstochowy

Oprócz tego: uporządkowaliśmy godziny mszy św. niedzielnych, dużo większa frekwencja podczas nabożeństw wielkopostnych i adwentowych oraz na nab, majowych i różańcowych (także ok. 50 dzieci). W Zdrapce Wielkopostnej wzięło udział ok 300 osób (6 %).

KOLĘDA – Odwiedziny duszpasterskie w związku z Bożym Narodzeniem 2022r.

Chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim za ten czas. Odwiedziłem wraz z o. Waldemarem i ks. Romanem ok. 400 rodzin z czego się bardzo cieszę. Przed pandemią przyjmowało nas w całej parafii w ok. 1200 mieszkań na 2100 mieszkań w naszych blokach. Kolęda była co 2 lata, więc księża w 1 roku obchodzili ok. 600 mieszkań, więcej nie byli w stanie. W tym roku chęć przyjęcia kolędy zgłosiło 400 rodzin /bylibyśmy w stanie odwiedzić jeszcze trochę więcej rodzin, ale nie było chętnych/.

Dziękuję tym, którzy tak ustawili lub przesunęli kolędę u siebie w domu, aby móc spotkać się w pełnym gronie rodzinnym. Byli także tacy, którzy po 3 latach otworzyli nam drzwi swojego mieszkania, ale byli tacy, którzy po raz pierwszy przyjęli kolędę od 9-10 lat i bardzo im dziękuję.

Cały czas jeszcze kolędujemy w pojedynczych domach. Przyjdziemy w dowolnym terminie odwiedzić Was w domach, pomodlić się i porozmawiać (tradycyjnie w okresie BN, ale można też latem). Proszę podejść i zgłosić chęć.

Tematy poruszane na kolędzie (wiele, ale najczęściej):

– budowa domu parafialnego /powstaje projekt budowlany i wykonawczy oraz staramy się uzyskać pozwolenia na budowę/ – chciałbym na jesień rozpocząć budowę

– w kościele ołtarze boczne i figura św. Antoniego /problemem jest znalezienie marmuru takiego jak ołtarz główny/

pielgrzymki parafialne /wielu chciałoby pozwiedzać nasz kraj – rozmawialiśmy o tym: Planujemy w tym roku: Licheń, Częstochowa (1 dzień) oraz Kraków, Wadowice, Kalwaria Zebrzydowska (3 dni)

grupy duszpasterskie: Żywy Różaniec, Caritas, Rycerze JP II, służba liturgiczna. Blokuje nas brak Domu Parafialnego i salek, ale to nie może być wytłumaczeniem dla naszej bierności i braku dawania świadectwa. Dlatego zapraszamy kobiety i mężczyzn.

Bardzo dziękuję za te ponad 3,5 roku wspólnego bycie ze sobą, za ofiary kolędowe (31 tys. zł) które przeznaczymy na dokumentację i projekty, za poczęstunki, za życzliwość i wyrozumiałość w stosunku do mnie i innych kapłanów, za wszelką pomoc.

Bóg postawił Wam takiego duszpasterza w Waszej wspólnocie, zdaję sobie sprawę, że mam wady i nie jestem doskonały – za co bardzo przepraszam.

Papież Franciszek 2. dnia po wyborze na Stolicę Piotrową powiedział do zebranych kardynałów takie słowa: „Nie poddawajmy się pesymizmowi ani goryczy, którymi stale próbuje karmić nas Szatan. Nie poddawajmy się pesymizmowi ani zniechęceniu. Bądźmy pewni tego, że Kościół natchniony Duchem Świętym będzie mieć odwagę, by przetrwać i odkrywać nowe ścieżki szerzenia Ewangelii”. I tego Wam i sobie życzę.

ks. Mikołaj Graja – Wasz proboszcz